По време на бременност изразът „храня се за двама” не бива да се възприема буквално от бъдещата майка. Поетото количеството храна от бременната жена в никакъв случай не трябва да е завишено двойно, но качеството на храната е от съществено значение за нея.
Хранителен режим при бременност
Диета при бременност – това не е отказ от храна, а преди всичко правилно и балансирано хранене, което ще осигури на бременната жена всички необходими витамини и микроелементи, като калций, желязо, йод и фолиева киселина. Калцият е елемент, който спомага изграждане на костната система на плода. Когато неговото количество е недостатъчно, съществува опасност от бъдещи поражения, които ще се отразят негативно върху зъбния статус на бъдещата майка. Хранителни продукти, богати на калции са: мляко, сирене, сардини и др. Желязото е необходимо с цел профилактика и предотвратяване на развитието на анемия (ниско ниво на хемоглобина в кръвта). Необходимата дневна доза фолиева киселина за всяка бременна жена е 400 мкг. Този прием е достатъчен, за да предотвратят сериозни нарушения в ранното ембрионалното развитие на плода (напр. дефекти на невралната тръба). Фолиевата киселина се съдържа в зелените и листни зеленчуци, бобовите растения, ядките, портокаловия сок, животинския черен дроб.
Примерно меню за бременни
Продукти, които трябва да присъстват в менюта на жената във втората половина на бременността:
- Хляб – 100-120 гр.;
- Зърнени храни и бобови растения (източник на желязо и фолиева киселина), макаронени изделия – 60 гр.;
- Картофи (в сладките картофи са богати на витамин А) – 200 гр.;
- Зеленчуци (моркови и листни зеленчуци, които са богати на витамин А) – 500 гр.;
- Плодове – 300 гр. (банани – изтточници на витамин В6);
- Захар – 60 гр.;
- Сол – 5 гр.;
- Растително масло – 14 гр., чисто масло – 26 гр.;
- Черен дроб (източник на витамин В6, В12, фолиева киселина);
- Риба – 70 гр.
- Сметана – 20 гр.;
- Сирене – 15 гр.;
- Млако и млечни продукти – 500 гр.;
- Чай – 0,7 л.;
- Натурален сок – 250 мл.
В диетата на бременната жена месото трябва да присъства задължително, дори и ако бъдещата майка е вегетарианка. В противен случай е необходим приемът на специални хранителни добавки. Дори и да се придържа към една добре балансирана диета, включваща всички необходими продукти, на бъдещата майка се препоръчва да приема комплексни витамини, минерали и микроелементи, подходящи за бременни жени.