Модните за предстоящата зима ботуши на висок ток излагат жените на риск от подхлъзване, падане и наранявания върху лед и сняг, предупреждават експерти от Американския колеж по хирурзи на краката и глезените (ACFAS). Тези популярни ботуши обикновено се отличават с високи токове с шипове и тесни заострени пръсти.
„Носенето на високи токчета ви прави по-нестабилни, когато ходите или стоите на сухи повърхности, да не говорим за хлъзгави, като лед или сняг“, казва Кимбърли Айкмайер, DPM, FACFAS, говорител на групата хирурзи. „Една стилна зимна обувка с нисък ток е много по-модерна от гипс и патерици.“
Eickmeier също препоръчва на жените да изтъркат подметките на новите ботуши или да закупят залепващи гумени подметки, за да осигурят по-добро сцепление.
Мъжката суетност – опасна за здравето
Падането от зимни обувки с висок ток може да доведе до редица наранявания в зависимост от това как жената губи равновесие. Ако глезените й се усучат навътре или навън, тя може да си счупи глезените. Ако глезенът й се усуче, връзките могат да се разтегнат или скъсат, причинявайки изкълчване на глезена. Според потребителския уебсайт на ACFAS, FootHealthFacts.org, счупени и изкълчени глезени могат да присъстват едновременно.
„По това време на годината виждам различни счупени кости при пациенти, които са се подхлъзнали на леда“, казва Айкмайер. „Те включват счупени пръсти, метатарзали, пети и глезени.“
Айкмайер призовава жените, наранени от подхлъзване и падане със зимни ботуши на висок ток, да посетят хирург за крака и глезена за бърза оценка и лечение. Междувременно незабавно използвайте метода RICE – почивка, лед, компресия и повдигане – за да намалите подуването, болката и допълнителните наранявания.
„Отлагането на лечението може да доведе до дългосрочни усложнения, като хронична нестабилност и болка в глезена, артрит или деформация“, казва Айкмайер. „Дори ако можете да ходите на наранения крак, болката, подуването или натъртването показват сериозно нараняване.“